Annons
Nok
Annons


Svensklärarföreningen
Kontakta Svensklärarföreningen  
Arkiv

Estetiska uttryck

Beställ nummer

Bild(-ning)

Vad innebär egentligen estetiska läroprocesser och vilken betydelse kan de ha för språkutvecklingen? Den frågan ges ett uttömmande svar i detta nummer. Vi gör nedslag i flera projekt, bland andra Läsa Skriva Språka – Språkutveckling och estetiska läroprocesser, och gör besök på två skolor.

Följ med till KF gymnasiet i Stockholm där man använder film i demokratiundervisningen. Svenska, samhällskunskap och bild är ämnena som ingår i det projektet. Läs mer på s 6-8. På Åbyskolan i Mölndal ser man bilden som ett språk bland flera och den ska vara en självklar och naturlig del av undervisningen hela tiden, inte bara i ett eller annat projekt.

Om regeringens långsiktiga satsning på kultur i grundskolan, Skapande skola, och varför man ska söka pengar därifrån, får du veta mer på sidan 17.
Hur Almedalen kan utveckla skolan och vilka ord som får Patrik Hadenius ögon att tindra vid jul får du också reda på i detta nummer.
2010 har Svenskläraren oväntade och lärorika infallsvinklar på dessa teman:
1 Kunskapssyn
2 Individualisering
2 Ny i yrket
4 Sociala medier
Välkomna då med!


Innehåll

Drabbad
Av: Susanna Alakoski
Läs mer | Ladda ner PDF

Lyssnandets sex konster
Av: Kent Adelmann
Läs mer | Ladda ner PDF

Almedalen utvecklar skolan
Av: Marie Andersson
Läs mer | Ladda ner PDF

Tillbaka
Svenskläraren
Nr 2 2010



Victors vers
Av: Victor Estby






Box 15 211, 104 65 STOCKHOLM, Telefon och fax: 08/660 75 28