top of page

Nya ledamöter och stor utmaning på årsmötet

  • ulrika01
  • Apr 29
  • 3 min read

En nyttig och inspirerande verksamhet 2024, men allt bistrare ekonomi. Det konstaterades på Svensklärarföreningens digitala årsmöte på onsdagskvällen den 23 april, som följdes av Erika Sturks intressanta föredrag om skrivundervisning för att stärka demokratin.


Martin Flodkvist, Stina Skillermark och Karin Herlitz valdes in som nya styrelseledamöter på Svensklärarföreningens årsmöte 2025.
Martin Flodkvist, Stina Skillermark och Karin Herlitz valdes in som nya styrelseledamöter på Svensklärarföreningens årsmöte 2025.

Under 2024 har föreningens verksamhet vuxit något. Magasinet Svenskläraren har kommit ut med fyra nummer, varav ett dubbelnummer, och SLÅ 2023, som kom ut under 2024, hade titeln Språk i Norden. Helen Winzell, Magnus Svensson och Jenny Edvardsson redaktörer för årsboken.

 

Föreningen har som vanligt haft tre ledamöter, Nils Larsson, Annbritt Palo och Erica Eklöf, i juryn för Svenska Akademiens Svensklärarpris som delades ut på Bokmässan. I Språkvårdsgruppen har Nils Larsson, Suzanne Parmenius-Swärd och senare Yvonne Hallesson fört föreningens talan och i Nordspråk-samarbetet har Nils Larsson och Jenny Edvardsson deltagit. På grund av uteblivna bidrag blev det ingen sommarkurs 2024.

 

– Men vi är glada för att sommarkursen återuppstår i Trondheim i sommar, konstaterade ordförande Nils Larsson.

 

Föreningen bidrar också som expertorgan och remissinstans i olika skolsammanhang. Som exempel på detta kan nämnas att ordförande Nils Larsson har deltagit i referensgruppen för Skolverkets arbete med läslistor under 2024.

 

I oktober ordnade föreningen också en mycket uppskattad fortbildningsdag om GY25 och svenskämnet i Västerås. Ett hundratal personer deltog och tog del av dagens fyra föreläsningar. Det gavs också mycket tid att prata med varandra, knyta kontakter och dela erfarenheter. Dagen var helt avgiftsfri för de som kom. Den arrangerades tillsammans med Mälardalens universitet, som bjöd på lunch, och lokalföreningen i Västerås, som firade 30 år 2024. Arrangemanget projektleddes av styrelseledamoten Magnus Svensson.

 

Föreningens Facebookgrupp Svensklärarna är också en flitigt använd och uppskattad kanal för erfarenhetsutbyte och diskussion.

 

Årsmötet konstaterade att föreningens verksamhet är både till nytta och nöje för medlemmar och väldigt viktig för svenskämnet. Vid årsskiftet hade föreningen 1271 medlemmar varav 353 studenter. Styrelsen har kunnat konstatera att antalet medlemmar under våren sjunkit oroväckande.

 

–   Vi har just nu inte tillräckligt många medlemmar för att bära de kostnader som en genomarbetad tidning och en innehållsrik årsbok kräver. Samtidigt vet vi att just dessa delar av föreningens verksamhet är mycket uppskattade, sa föreningens kassör Katarina Lycken Rüter. 

 

En kort diskussion på mötet konstaterade att alla i föreningen behöver arbeta för att sprida information om föreningen och värva fler betalande medlemmar. I diskussionen framhölls att det inte bör vara en omöjlighet med tanke på hur stor kåren är. Enbart i föreningens Facebookgrupp finns ju 5000 svensklärare!

–  Jag har gott hopp om att vi kan samla våra krafter och bli fler medlemmar, sa Katarina Lycken Rüter.

 

Fortbildningsdagen i höstas lockade flera att bli medlemmar. Ett annat sätt kan vara att starta en lokalförening på sin ort. Under våren har svensklärare i Linköping startat en ny förening som har sitt första arrangemang i maj.

 

Läs mer om det här:

 

 

Årsmötet tackade också av de avgående styrelseledamöterna Jenny Edvardsson, Anna Nordenstam och Jeanette Lavigne och välkomnade Stina Skillermark, Karin Herlitz och Martin Flodkvist som valdes in som nya ledamöter i styrelsen.

 

Efter årsmötet höll Erika Sturk, forskare på Göteborgs och Umeå universitet, en tänkvärd föreläsning om hur styrdokumenten för skolans skrivundervisning riktat in undervisningen mot reproducerande genreskrivande, i stället för ett skrivande som utgår från att förmedla egna tankar, och hur det påverkar elevernas förutsättningar att bli kompetenta medborgare i ett demokratiskt samhälle.

 

Mer om detta ämne kommer i ett kommande nummer av Svenskläraren.

 

 
 
bottom of page